„Kobiecość jest geniuszem człowieczeństwa. Macierzyństwo zaś geniuszem  kobiecości”– tak brzmiało motto prelekcji, którą miałam zaszczyt wygłosić przed niemal 60-cioma uczestniczkami  IX spotkania Ligi Kobiet Sukcesu, 5 maja, w salach konferencyjnych restauracji na ulicy Gajowej 12 w Poznaniu – mówi Agata Szymendera.

Motto to było nie tylko hasłem mojej prezentacji multimedialnej, ale stało się głównym motywem całego spotkania, które nosiło tytuł „Siła Matki”. Spotkanie  okazało się niezwykle wzruszające, refleksyjne, ale i dodające uczestniczkom pozytywnej energii i siły.

„Dziecko zmienia wszystko” – słyszymy często. Zmienia nie tylko nasze codzienne życie, nie tylko funkcjonowanie dwojga ludzi jako pary. Ostatnie lata przyniosły wiele ciekawych badań naukowych mówiących o tym, że macierzyństwo zmienia także… mózg kobiety.

O tych zaskakujących, naukowych dowodach, na to, że po porodzie mózg matki rośnie, a także o licznych rolach jakie mamy pełnią w życiu dziecka, opowiadałam zainspirowana pracami, jakie wykonali moi podopieczni z Dziecięcej Szkoły Latania Niebolandia. Dzieci wskazały na całą masę dziedzin życia, w których mamy spełniają się jako wychowawczynie, lekarki, psycholożki, kucharki, krawcowe, organizatorki wypoczynku, realizatorki i koordynatorki dziecięcych pasji, ale i „Przytulanki”. Ról, jakie mamy mogą pełnić w swoim aktywnym życiu jest nieograniczona ilość. W wykładzie wspomniałam też o roli kobiety jako żony i partnerki, oraz dałam kilka wskazówek, co robić, by zachować Moce Super Matki, a jednocześnie wewnętrzną harmonię w tym nieograniczonym rolami jakie pełnimy życiu, nie zapominając o własnych potrzebach kobiety, człowieka.

Siłą spotkania były także zaproszone wyjątkowe mamy, które podzieliły się swoimi historiami.

Każda z nich miała w swym życiu, zarówno chwile wyjątkowe i piękne, jak i takie, które wymagały niemałego wysiłku i poświęcenia. Dwie onkomamy  Magdalena Cierniak i Agnieszka Bartkowiak, oraz Joanna Kostrzewska, przedstawicielka marki Revitalash w Polsce, Dorota Raczkiewicz, szefowa Drużyny Szpiku oraz tancerka Anna Głogowska, udowodniły to w bardzo szczególny sposób.

Onkomamy podzieliły się tym, skąd brały siłę,̨ aby opiekować się swoimi chorymi dziećmi i jak dumnie wyznały  – „z zaszczytem trwać przy nich do samego końca”. Dorota Raczkiewicz, mama czwórki dzieci, opowiedziała o wewnętrznej sile jaką owszem z radością obdarowuje innych, ale jednocześnie o tym, jak wiele otrzymuje od ludzi, którym bezinteresownie poświęca swój czas. Z dużym zainteresowaniem słuchaliśmy Joanny Kostrzewskiej, która opowiedziała o swojej kolekcji Plaza Angels dla boskich matek i „aniołku” w niebie dla kobiet, które straciły nienarodzone dziecko. Jej opowieści o porodzie domowym, wywołały wiele pytań i ogromne zainteresowanie nowym tematem mam. Niezwykle radosnym akcentem kończącym spotkanie była nauka tańca dla mam, przeprowadzona przez niezwykle energetyczną Anię Głogowską, żonę aktora Piotra Gąsowskiego, tancerkę, ale przede wszystkim, jak sama o sobie mówi – mamę Julki.

Pięknie podsumował nasze spotkanie Dominik Górny, redaktor Naszego Głosu Poznańskiego, jedyny rodzynek wśród nas kobiet, który wyjąwszy esencję ze słów, które padły podczas mojej prelekcji i całego naszego spotkania, tak oto napisał:

Tytułową „Siłą Matki” dla prawie 60 kobiet, z których każda na swój sposób była bohaterką tego spotkania, okazały się pragnienia czynienia dla swoich bliskich codziennego dobra, dzielenia się wiedzą, umiejętność rozmowy z dziećmi i partnerami oraz wzajemność słuchania siebie, sprawiania sobie choćby małych przyjemności i co tak pięknie istotne – niezapominania, iż w docenianiu kobiecości kryje się prawdziwe szczęście – nie tylko dla samej kobiety i bliskiego jej sercu mężczyzny, ale dla środowiska rodzinnego i zawodowego, które chce ją podziwiać.”

EMI_5923EMI_6231EMI_6073EMI_5938