Warren Buffett uważa, że o potencjalnych sukcesach człowieka lepiej świadczy to, że w dzieciństwie prowadził stragan z lemoniadą, niż to, jaką ukończył uczelnię. Dziś, to kreatywność, twórczość i zaradność jest czymś, co wydaje się być ważniejsze niż sucha wiedza.  Dlatego tak ważnym jest, by uczyć nasze dzieci kreatywnego i twórczego podejścia do życia. Tylko wtedy uda im się odnaleźć w tak szybko zmieniającej się rzeczywistości i pozwoli odnieść sukces.

Dzieci mają dziś dużo więcej bodźców od świata zewnętrznego niż my w ich wieku. Każde ma wewnętrzną potrzebę bycia zauważonym i docenionym. Dzieci często same instynktownie czują, że powinny być wyjątkowe i że jest to dla nich jedyny sposób na to, by zaznaczyć swoją obecność i osiągnąć sukces.

Dlatego niektóre z nich szukają unikalnych sposobów na to, by się wyróżnić w jakiś pozytywny sposób. To właśnie wyróżnia przyszłych liderów. Liderów dla samych siebie, którzy chcą wziąć na siebie odpowiedzialność za swoje życie. Są i tacy, którzy idą prostszą drogą, mniej wymagającą  od nich samych, wyróżniają się owszem ale bardzo negatywnie.
Jednak nimi nie będziemy się tu zajmować.

Naszym zadaniem jako rodzica jest pomóc dziecku w tym, by jego twórczość i kreatywność mogły wypłynąć na szersze wody. Dać mu podwaliny pod przyszły sukces.

Co wyróżnia kreatywnych ludzi?

Wewnętrzna motywacja!

Kreatywni ludzie mają w sobie coś, co każe im iść na przód. Nie motywują ich nagrody czy kary. Wydaje się, że posiadają jakiś wewnętrzny głos, który sam ich motywuje i każe ciągle próbować i nie poddawać się. To taka pasja działania.

Zachęcaj dziecko do samo motywacji!

Tomasz Edison eksperymentował latami zanim wynalazł żarówkę. Niepowodzeniem kończyło się to ponad tysiąc razy.  

Pewien reporter spytał kiedyś Tomasza Edisona: „W jaki sposób, po tylu porażkach, znów mobilizuje się pan do dalszych doświadczeń?” 

Edison odpowiedział: „Porażki? Nie miałem żadnych porażek! Do tej pory wykluczyłem ponad tysiąc różnych materiałów jako nieodpowiednich do zastosowania w moim projekcie.” 
Kreatywności na szczęście można się nauczyć, a umiejętność ta może być rozwijana w każdym wieku i w każdych okolicznościach. Rodzice nie potrzebują też wielu zasobów, a wskazówki, które tu zamieszczę powinny pomóc wam w twórczym rozwijaniu kreatywnego myślenia waszych pociech.

Zaszczep dziecku ciekawość świata.
Ucz zadawania pytań (kto, co, dlaczego, kiedy i jak). Niech próbuje szukać na nie odpowiedzi.  To ważne byś wspierał dziecko
w zdobywaniu tej wiedzy, nie wymiguj się brakiem czasu. Bądź zawsze gotów na szukanie odpowiedzi z pełną pasją i zaangażowaniem. Pomyśl, jak cudownie, że twoje dziecko jest tak wielu rzeczy ciekawe, lepsze to niż obojętność na wszystko co nas otacza. Prawda?!

Pozwól dziecku na zabawę.
Zabawa to świetny sposób, aby rozwijać kreatywność, nauczyć się nowych rzeczy i budować nowe umiejętności. Zachęcaj, by dziecko samo wymyślało zabawy. Nie kupuj całej masy najnowszych zabawek. Pozwól, by dziecko miało szansę zbudować domek dla lalek z klocków, a nie tylko postawić nowo kupiony – gotowy. Wiesz o czym mówię!

Zaproponuj dziecku grę pt.: „Co by było gdyby…?”
To świetna propozycja na wieczorne pogawędki tuż przed snem lub w czasie podróży samochodem. Pozwól, by propozycje odpowiedzi były jak najbardziej złożone i wymyślne. Nie ograniczaj dziecka w jego fantazjowaniu.

Inne propozycje tej zabawy:

  • „Do czego jeszcze może służyć…?”
  • „100 sposobów na wykorzystanie np. białej kartki”, itp.
  • „Gdybym był/a…,to…”
  • „Gdybym miał/a…,to…”
  • „Gdybym umiał/a…,to…”,itp.

Obserwujcie chmury.
Odnajdujcie różne postaci ukryte w kształtach różnorodnych obłoków. Magia tej zabawy jest niezwykła. To również wyjątkowe chwile, które bardzo do siebie zbliżają rodzica i dziecko. Wykorzystaj każdą z nich, a zaprocentuje w przyszłości.

Zachęcaj dzieci do kreatywności w sytuacjach tzw. awaryjnych.
Zachęcaj do szukania nowych rozwiązań. Upewnij się,  że próbuje i próbuje wiele razy, aż do skutku.  To prawdziwy przepis na sukces.

Zachęcaj dzieci, aby coś kolekcjonowały.
Niech zbierają rzeczy, które je interesują lub zachwycają. Zachęcaj do pogłębiania wiedzy na temat tych zbiorów.

Kreatywność i poczucie humoru idą w parze.
Zaszczep w dziecku „poczucie humoru”. Opowiadajcie sobie dowcipy i oglądajcie śmieszne filmy razem z dziećmi. Tłumaczcie śmieszność niektórych sytuacji. Uczcie śmiania się z samych siebie, początkowo na własnym przykładzie, powoli śmiejąc się ze zdarzeń,  w których to dziecko jest ich głównym bohaterem.

Zamieńcie się na moment w magików.
Magiczne zagadki i magiczne sztuczki to sposób na zrozumienie działania zaskakującego ludzkiego umysłu. A wystarczy do tego zwykłe zaklęcie – „Abrakadabra”.

Zachęcaj dziecko do odnajdowania różnych dźwięków w otaczającym nas świecie  rzeczy i przedmiotów.
Jak myślisz, ile dźwięków można stworzyć wykorzystując do tego jedną szklaną butelkę? Niech gra na wszystkim, aż stanie się muzyka!

Zachęcaj dziecko do tworzenia nowych przedmiotów z innych starych.
Zabawa w recycling’ową twórczość może być bardzo inspirująca. Do czego mogą służyć nowo stworzone przedmioty? Rozważajcie całą masę możliwości.

Zachęcaj dzieci do czytania biografii różnych wynalazców.
Nauka o kreatywnych ludziach może być bardzo inspirująca. Omawiaj z dzieckiem różne postawy, zachowania i działania, a także cechy charakteru, które przyczyniły się do sukcesu bohatera. Zwróć uwagę ile razy próbowali, oraz na to, że się nie poddawali. Prowadziła ich ciekawość, a może jeszcze coś innego…?

Kreatywni i twórczy rodzice wychowują kreatywne i twórcze dzieci!

 

Agata Szymendera – Coach dziecięcy i rodzicielski.

 

Photo credit: lorraine santana via Foter.com / CC BY