„Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń.”

Eleanor Roosevelt (aktywistka praw człowieka, dyplomata i żona prezydenta USA).

Rozpromieniony mały Daruś, tuląc do siebie dwa małe kotki mówi do swojej mamy: Mamo, te kotki są takie słodkie. Chciałbym, żeby zawsze były takie szczęśliwe i żeby wszystkie dzieci na świecie mogły mieć swoje ukochane zwierzątko. Chciałbym móc opiekować się i pomagać wszystkim małym zwierzakom. One są takie bezbronne.

Dziś Darek jest weterynarzem, a wszystko zaczęło się od marzeń.

Niemal każdy o czymś marzy. Jednak ile z tych marzeń spełniło się w taki sposób jakiego pragnąłeś, jak wiele z nich nie ma już szans realizacji? Wielu ludzi kończy tylko na marzeniach i nigdy ich nie spełnia. Dlaczego? Powiecie – praca, dom, dzieci, nie ma na to czasu. Czasem możemy się ocknąć, gdy ktoś w naszym otoczeni, promienieje szczęściem, bo właśnie zrealizował swoje kolejne marzenie. Bo i tacy ludzie są, na szczęście. Czym różnią się takie osoby od innych? Tym, że potrafią te marzenia zamienić w rzeczywistość. Potrafią zamienić je w swój cel. Potrafią zrobić plan i krok po kroku go realizować.

Umiejętność stawiania sobie celów i dążenie do ich realizacji jest jedną z najważniejszych umiejętności w życiu człowieka. To ona odróżnia zwykłych ludzi od LUDZI SUKCESU.

Prawdziwe szczęście człowiek osiąga wtedy, gdy może się realizować, rozwijać i dawać coś z siebie innym.

Realizacja swoich celów i pragnień krok po kroku to spełnianie marzeń.

Tego nie da się zrobić bez wytyczania celów.

Wielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego jak ważna jest to umiejętność. Można się jej nauczyć, a im wcześniej zaczniemy, tym bardziej naturalną umiejętnością się to stanie.

Jak nauczyć się wyznaczać sobie cele? Jak nauczyć tego dzieci, by stało się to naturalną częścią ich funkcjonowania? Najlepiej poprzez wzór. Stań się wzorem dla swoich dzieci. One najwięcej zapamiętują z tego co widzą w zachowaniach swoich rodziców, niż z tego co ci do nich mówią. Zatem:

  • Uwierz, że zasługujesz na to czego pragniesz.
  • Jeśli myślisz, że dasz radę, to masz rację.
  • Jeśli myślisz, że nie dasz rady, też masz rację.

Tylko wówczas, gdy uwierzysz, że zasługujesz na spełnienie swoich marzeń, masz szansę je naprawdę zrealizować. Ta wiara doda ci energii do działania. Jeśli głowa będzie wierzyć, że dasz radę, dasz radę. Całe Twoje ciało też da ci o tym znać. Inni także to zauważą.

I znów wracamy do kwestii samooceny i wiary w siebie i swoje umiejętności, siły i możliwości. Nie uda nam się niczego dokonać, gdy będziemy wewnętrznie przekonani o tym, że możemy nie podołać. Ogromna moc tkwi w naszej głowie. Dlatego tak ważne jest wychowywanie dzieci w poczuciu ich własnej wartości.
Nigdy więc nie poniżaj dzieci, nie wyśmiewaj, a wspieraj, jak najczęściej chwal za wysiłek i zachęcaj do wielu prób i nie zniechęcania się porażkami. Doceniaj wszystkie nawet najmniejsze sukcesy.
Nigdy też nie mów jak ma myśleć, nie zamykaj go w klatce wyłącznie twoich przekonań, bo nie będzie umiało odkryć swoich potrzeb i zawsze będzie wybierać prostszą drogę, czyli to co podsuną mu rodzice. Tylko wówczas masz szansę wychować człowieka, który wie czego pragnie, będzie wierzył, że da radę i nie będzie myślał o rezygnacji z realizacji swych marzeń.

Zacznij z wizją końca.

Najpierw odpowiedz sobie na pytanie: Czego pragnę?

Zastanów się nad tym, czego tak naprawdę pragniesz. Wyobraź sobie, że już to masz. Jak się czujesz? Co widzisz? Postaraj się bardzo dokładnie zapisać to marzenie. Koniecznie zapisać. Podziel je na mniejsze etapy, dzięki którym osiągniesz to czego pragniesz. Musisz poznać drogę do swojego celu. Jeśli nie wiesz, czego pragniesz, nigdy tego nie osiągniesz. Jeśli rozpiszesz całą drogę do realizacji marzenia, każdy jeden kroczek będzie cię przybliżał do jego osiągnięcia.

„Cele to wizja, której urosły nogi”

Newman Bill

Zastanów się, czego potrzebujesz.

Co może Ci pomóc w realizacji marzeń? Zabierz się za planowanie działań. Czego do tego potrzebujesz? Na pewno notatnika, kartki papieru i długopisu, a może i komputera. Zapisuj wszystko co przyjdzie Ci do głowy. Stwórz swoją własną listę marzeń.

Usiądź z dzieckiem i zróbcie rysunek drogi. Na dole rysunku doczepcie zdjęcie dziecka. Na samej górze, narysujcie lub zapiszcie marzenie. Na drodze powinny znaleźć się przystanki, które będą oznaczały kolejne etapy w drodze do sukcesu, do spełnienia marzenia. Na każdym z tych elementów zaznaczcie daty ich realizacji tak, by nic nie umknęło w czasie.
Kontrolujcie realizację poszczególnych etapów, zaznaczajcie ich zrealizowanie, może przez przemieszczanie zdjęcia lub jakiś inny miły znak, który da wam informację, w którym miejscu drogi jesteście. Niech ten obrazek będzie widoczny dla dziecka przez cały czas. Może zawisnąć w jego pokoju lub na lodowce. Sami zdecydujcie, które miejsce będzie najodpowiedniejsze.

Start.

Zacznij myśleć i zachowywać się tak jak człowiek sukcesu, człowiek spełniony. Dużo łatwiej wówczas zidentyfikujesz się ze swoim marzeniem. Właśnie wtedy możesz już zacząć czuć, że właściwie jest ono twoim udziałem.

Namów dziecko do zabawy z „wehikułem czasu”. Przenieście się do momentu, w którym jego marzenie się spełniło. Fantazjujcie, opowiadajcie o tym jak się czujecie, co robicie, co czujecie. To cudowne uczucie spełnienia, dodaje sił do działania tu i teraz i mocno przybliża do realizacji celu. Poszukajcie też natchnienia i energii do działania w biografiach ludzi, którym udało się spełnić swoje marzenia. To niezwykle inspiruje. Komentuj dodatkowo niektóre wydarzenia z życia bohatera, podkreślając najważniejsze wartości i cechy- wytrwałość, ciężka praca, nie zrażanie się przeszkodami, itp., które w rezultacie doprowadziły go do tego, że osiągnął sukces.

Działaj.

Realizuj krok po kroku, wszystkie etapy, które prowadzą Cię do realizacji marzenia. Ani się obejrzysz, a będą one rzeczywistością. To naprawdę możliwe. Nigdy się nie poddawaj. Bądź wytrwały. Człowieka sukcesu poznaje się po tym jak radzi sobie w trudnych momentach.

Za każdym razem gdy przyjdzie chwila zwątpienia, wróć do wizji z „wehikułu czasu”. Jak się czujesz, gdy już osiągnąłeś swój cel i spełniło się twoje marzenie?

Motywuj się.

Niezwykle pomocnym w działaniu, mogą okazać się zawieszone gdzieś w widocznym miejscu, hasła, które będą przypominać i motywować do działania. Np.:

„Ce­luj w księżyc, bo na­wet jeśli nie tra­fisz, będziesz między gwiaz­da­mi.” Patrick Süskind (niemiecki pisarz, autor min. powieści „ Pachnidło”)

”Nigdy się nie poddawaj. Tylko ci, którzy ryzykują pójście za daleko, dowiedzą się,
jak daleko mogą zajść.”Thomas Stearns Eliot (poeta, dramaturg i eseista)

„Jesteś urodzony, by zwyciężać, jednakże, aby być zwycięzcą musisz zaplanować zwycięstwo, przygotować się do zwycięstwa i oczekiwać zwycięstwa.” Zig Ziglar (amerykański handlowiec i mówca motywacyjny)

„Znajdowanie jest zarezerwowane dla szukających.” Jim Rohn (amerykański przedsiębiorca, pisarz i mówca motywacyjny)

I jak, od razu czujesz się lepiej, prawda? To działa!

Wsparcie.

„Co dwie głowy, to nie jedna” – powiada stare przysłowie. Czasem łatwiej i przyjemniej zrobić coś z kimś, niż samemu. Wielu ludzi chętnie pomoże Ci w osiąganiu Twoich celów, kiedy tylko zarazisz ich swoim entuzjazmem. Odwdzięczaj się im tym samym. Wspierajcie się wzajemnie w realizacji Waszych marzeń.

Wsparcie rodzica w realizacji celów dziecka jest nieodzowne. Dziecku trudno jest, szczególnie na początku ogarnąć cały plan. Musi mieć przewodnika po tej drodze. To rola wspierającego i motywującego rodzica, a czasem kogoś, kto najzwyczajniej pomoże w kolejnym kroku. Bądź zawsze gotowy, by pomóc. Nie wyręczaj, ale niech twoje dziecko wie, niech usłyszy to od ciebie, że zawsze może na ciebie liczyć i w każdym momencie zwrócić się o pomoc.

Świętuj.

Zawsze nagradzaj się za zrealizowane cele. Celebruj nawet najmniejsze sukcesy. W ten sposób sam zachęcasz się do dalszego działania. Nagroda, choćby najmniejsza, cały czas przypomina, że warto, dodaje energii i przyspiesza działanie, by znów móc świętować realizację kolejnego etapu. A za moment i realizację zamierzonego celu- marzenia.

Nagradzaj dziecko słowami pochwały i uznania za kolejno osiągane kroki. Niech wie, że każdy kolejny jest równie cenny jak ten ostatni, bo bez niego, spełnienie nie byłoby możliwe. Cieszcie się, skaczcie z radości, idźcie na lody lub pizzę. Niech to będą radosne i mocne chwile. Niech dziecko nauczy się czerpać radość z działania, nie tylko z osiągania ostatecznego celu. To bardzo cenne. Daje poczucie sprawstwa i mocy.

Księga Sukcesów – doskonały sposób na celebrowanie kolejnych sukcesów.

Księga może mieć dowolną formę. Może to być zeszyt, własnoręcznie zrobiony i ozdobiony album, lub, jeśli wolisz, pięknie ozdobione pudełko.

Tu gromadzimy wszystkie, nawet te najmniejsze sukcesy dziecka:

Samodzielne zawiązanie sznurowadeł, opanowanie jazdy na rowerze, samodzielnie przygotowane śniadanie, nauczenie się na pamięć tabliczki mnożenia, itp.

Nawet najbardziej nieśmiałe czy niezaradne dziecko znajdzie w swoim życiu wiele sukcesów. Na ich podstawie należy sformułować pozytywne stwierdzenia o sobie.

To będzie taki „zbiór dobrych myśli o sobie:

  • potrafię samodzielnie przygotować śniadanie,
  • potrafię dokładnie posprzątać swój pokój,
  • potrafię szybko biegać,
  • potrafię liczyć do tysiąca,
  • potrafię zaopiekować się moim pieskiem: nakarmić go, wyprowadzić na spacer i wyczesać,
  • potrafię jeździć na rolkach, itp.

Wszystkie takie myśli można oczywiście spisać na oddzielnej karcie i pięknie ozdobić każdą z nich odpowiednimi rysunkami lub wyklejankami. Z czasem powstanie z tego naprawdę gruba księga lub zbiór, a wtedy dziecko nie będzie miało żadnych podstaw do tego, by kiedykolwiek powiedzieć o sobie „nie potrafię” czy „nie dam rady”, itp.

A przecież właśnie o to nam chodzi, prawda?!

Coraz więcej mówi się o tym, jak ważna w życiu jest dobra samoocena, pewność siebie, pozytywne myślenie. Bez tego trudno jest funkcjonować w dzisiejszym świecie. Warto więc wprowadzić do swojego życia kilka elementów, zasad lub nawyków, które pomogą zwiększyć samoocenę i pewność siebie.

Czy masz jakieś zasady w życiu, którymi kierujesz się na co dzień?

Jakim człowiekiem chcesz być?

Koleżeńskim, pomocnym, radosnym, wysportowanym, oczytanym, szczęśliwym, itp.
Co musisz robić codziennie, by móc stać się takim człowiekiem?

Spisz te zasady i zachowania, które sprawią, że takim się staniesz. Spisz je jako gotową wizję, np.:

Jestem wysportowana/y, bo:

  • biegam codziennie rano do lasu i z powrotem,
  • raz w tygodniu, w sobotę chodzę na basen,
  • raz w tygodniu, chodzę na spinning, a latem jeżdżę na rowerze, itd.

Jestem otwarta/y na nowe pomysły, bo:

  • szukam rozwiązań w sytuacjach kryzysowych,
  • zawsze rozważam kilka opcji,
  • chętnie zgłaszam się, do udziału w jakiś szkolnych przedsięwzięciach, itd.

Jestem odważna/y, bo:

  • chętnie wyjeżdżam na różnego rodzaju obozy,
  • bez kłopotu zagaduję nowo poznane osoby,
  • chętnie zadaję pytania jeśli czegoś nie rozumiem, itd.

Wówczas, nie tylko czujesz się jak byś już był taką osobą, ale w dodatku wiesz co masz robić, by taką być. W ten sposób łatwiej realizować swoje cele.

Do dzieła więc! Spełniajmy swoje marzenia!

Agata Szymendera – Coach dziecięcy i rodzicielski.