Czas na autorefleksję.

Zapraszam Ciebie Rodzicu na cykl artykułów wyznaczających drogę ku bardziej świadomemu i satysfakcjonującemu rodzicielstwu. Pierwszy z nich, który już dziś masz przed sobą, zawiera wskazówki do tego, by z dużą dozą autorefleksji zapoznać się ze swoimi przekonaniami na temat dzieci i rodzicielstwa, a następnie zmienić te, które prowadzą inną drogą niż byś chciał/a.

Spisywanie myśli i przekonań na temat dzieci jest wspaniałą formą budowania swojej rodzicielskiej samoświadomości. Czytanie takiej listy może być bogatą refleksją nad naszym rodzicielstwem i szansą na zrobienie czegoś jeszcze lepiej niż dotychczas.

To doskonały moment na odkrycie inspirujących nas, ale i ograniczających przekonań, które na szczęście możemy w każdej chwili zmienić.

Odkrycie tego,  jak bardzo nasze  przekonania na temat rodzicielstwa lub dzieci pasują do wyzwań i radosnych doświadczeń w naszym życiu uświadamia ich wagę.
Prawdą jest, że często to doświadczenia kreują nasze wierzenia, ale kiedy już mamy te przekonania, orientujemy się jak bardzo i one napędzają nasze doświadczenia.

„To czym jesteśmy jest rezultatem tego o czym myśleliśmy w przeszłości.
Umysł jest wszystkim. To co myślimy- tym się stajemy”.

Budda

Jeśli więc jesteś dobrym rodzicem, to wynik twojego myślenia o sobie. Jeśli nie jesteś pewny, wystarczy, że uświadomisz sobie czego potrzebujesz, jakimi wartościami chcesz się kierować, na kogo chcesz wychować dziecko i zmienisz swoje myślenie, a ono napędzi całą  resztę.

Stwórz listę 100 wierzeń i własnych przekonań na temat dzieci i rodzicielstwa.

Zapisuj każdą myśl na temat rodzicielstwa, jaką posiadasz.Moja lista 100 wierzeń i własnych przekonań na temat dzieci i rodzicielstwa.

Zapisuj także te przekonania, które są przyczyną twoich dzisiejszych wyzwań, związanych z wychowywaniem dzieci, również te z twojego dzieciństwa.

Sprawdź, czy każde twoje przekonanie prowadzi wg. ciebie do lepszego rodzicielstwa czy nie.

Jak wypisać aż 100 wierzeń na temat dzieci?
  1. Najpierw utwórz obszerną listę bez jakichkolwiek filtrów. Lepiej wiedzieć, co myślisz i zmienić to, niż udawać, że nie myślisz w ten sposób.
  2. Jeśli masz trudności z pisaniem, nagraj siebie na dyktafon, a następnie odsłuchując nagranie zapisz najważniejsze wątki.
  3. Jeśli pomysł z dyktafonem nie wypalił, znajdź kogoś, kto zechce dołączyć do ciebie
    i także zrobić swoją listę. Dyskutując z kimś o dzieciach, możesz odkryć szersze pokłady swoich przekonań na ten temat.
  4. Nie osądzaj siebie srogo kiedy dojdziesz do przekonań, z których nie jesteś zadowolona. Ta świadomość to także krok do przodu. W każdej chwili możesz to przecież zmienić.
  5. Zwróć uwagę, kiedy przekonania nie są tak naprawdę twoje. Zapewne odkryjesz, jak podobne są twoje wierzenia do wierzeń twoich rodziców. Może wciąż je powtarzasz, absolutnie w nie, nie wierząc. Pamiętaj, że nie wszystkie ich wierzenia mogą być wartościowe jeszcze dziś.
Skąd czerpać inspirację?

Przekonania o dzieciach mogą pochodzić z wielu różnych źródeł. Na przykład wspomniani rodzice. Innymi źródłami przekonań są nauczyciele, szkoła, członkowie rodziny, przeszłe doświadczenia, przyjaciele, kultura, w której żyjemy, grupy, których czujemy się częścią, media.  Niektóre wierzenia powstają same w naszej głowie i trudno jest wskazać ich dokładne źródło.

Refleksja.

Kiedy stworzysz swoją listę, zatrzymaj się nad nią. Każde negatywne przekonanie może dać ci dużo mocy, więc nie eliminuj go automatycznie. Nie akceptuj też bezkrytycznie „pozytywnych” przekonań. Zadaj sobie pytanie: ” Jeśli w to uwierzę, czy to sprawi, że będę lepszym rodzicem? ” Tylko ty znasz tą odpowiedź.

A teraz kilka podpowiedzi dotyczących tematów, na które możesz pisać, aby odkryć swoje przekonania dotyczące dzieci i rodzicielstwa. Jeśli napiszesz choć dwa/ trzy wierzenia na każdy z tematów, będziesz potem mieć naprawdę sporo materiału do opracowania J.

Dziecko – w jakim wieku najlepiej mieć dziecko?  Sen i dzieci; pieniądze i dzieci; kariera
i dzieci; dzieci i zdrowie; szczepienia; smoczek tak/nie, karmienie piersią, jak długo; dziecko w moim łóżku, oddzielny pokój, żłobek/ opiekunka/ja; itp.

Płeć – co myślisz o chłopcach i dziewczynach? Jakiej płci dziecko byś chciał/a i dlaczego? Co myślisz o kolorze ubrań dla swojego syna lub córki i które zabawki są odpowiednie dla chłopców, a które dla dziewcząt? Co myślisz o swojej córce buntowniczce, uprawiającej sporty walki? Co myślisz o tym, że twój syn ma kolczyk? Co myślisz o tym, że twoja córka jest na diecie lub ma nadwagę? A co z twoimi oczekiwaniami co do akademickich osiągnięć twoich dzieci?; itp.

Szkoła – co sądzisz o znaczeniu szkoły? Czemu? Których nauczycieli lubisz / nienawidzisz? Co sądzisz o pracy domowej, egzaminach i ocenianiu, nagrodach, karach, studiach? O sporcie, szacunku, służbie wojskowej, jak szkoły powinny radzić sobie z problemami dzieci z pozytywnym zachowaniem. Szkoła prywatna czy publiczna, dlaczego?  Szkoła od 6-go roku życia czy później? Praca i nauka w szkole średniej/ na studiach.  Nagradzanie dzieci za dobre oceny; Twoje uczestnictwo w szkolnych funkcjach, przystępowanie do rady szkolnej lub stowarzyszeń rodziców. Nauczanie  domowe; itp.

Przyjaciele – jak wyobrażasz sobie przyjaciół swoich dzieci, z jakich rodzin pochodzą, jak się zachowują, co myślisz o zaufaniu wśród nich? W jakim wieku twoje dzieci powinny przeżyć pierwszą miłość, z kim? Co myślisz o spaniu sympatii twojego dziecka u was w domu, u nich, o imprezach. Jakich znajomych nie chcesz dla swoich dzieci i dlaczego? Co myślisz o przyjaciołach twoich dzieci i ich wpływie na twoje dzieci; itp.

Rodzeństwo – co sądzisz o właściwej różnicy wieku między dziećmi, problemach wynikających z różnicy wieku, rywalizacji między rodzeństwem, zazdrości, porównywaniu dzieci, motywowaniu dzieci do bycia jak ich rodzeństwo, dzieleniu się pokojami, prywatnością, dzieleniu się ubraniami i dzieleniu się zabawki. Kiedy twoje dzieci walczą, czy należy się wtrącać, czy nie? Jaka jest Twoja filozofia dotycząca obowiązków dla młodszego i starszego rodzeństwa?

Media – jak ważna jest telewizja w twoim domu? Ile czasu dzieci mogą spędzać przed telewizorem, a ile ty? Jakie programy mogą oglądać? Jaki jest najlepszy sposób monitorowania oglądania zbyt dużej ilości telewizji? Jak dużo to już za dużo?

W jakim wieku dziecko powinno zacząć używać telefonu komórkowego? Ile czasu mogą i od jakiego wieku grać w sieci? Jak będziesz to kontrolować?; itp.

Zdrowie – co to znaczy- zdrowe dziecko? Co myślisz o fast-foodach, lekarzach
i lekarstwach dla dzieci, szczepieniach? Szkoła i choroba dziecka? Twoja praca i choroba dziecka? Witaminy? Medycyna naturalna?; itp.

Wychowanie – granice, zasady/ regulaminy, obowiązki domowe- co o nich myślisz;  problemy z zachowaniem, jak chcesz sobie z nimi radzić?  Który z rodziców najlepiej to zrobi, w jakim wieku, co jest odpowiednie dla chłopców, a co dla dziewcząt? Co myślisz o pieniądzach i karach, nagrodach? Co działa, a co nie?; itp.

Jeśli odpowiesz na większość z tych pytań, spokojnie dotrzesz do setki.

Kiedy skończysz, przejrzyj swoje wierzenia i zapytaj: ” Jeśli wierzę w to konkretne przekonanie, czy to sprawi, że będę lepszym rodzicem? „Jeśli odpowiedź brzmi” Nie „dla jakiegokolwiek przekonania, zmień to.

Teraz czas na skonfrontowanie twoich wierzeń z wierzeniami drugiego rodzica. Wspólnie zastanówcie się jak ma wyglądać wasze rodzicielstwo w aspektach, które dotyczą spraw, na które macie wpływ oboje. Dziecko musi być wychowywane w harmonii. Nie może być tak, że np. tata jest przekonany, że jeżeli syn będzie się do niego zwracał po imieniu, to nie zaburzy to ich relacji, a mama jest temu przeciwna. Ustalcie te kwestie wspólnie na drodze kompromisu. Jedność w rodzinie to harmonijny rozwój dziecka w całkowitym poczuciu bezpieczeństwa.

Już niedługo moja list przekonań. Zawsze możesz się na niej wzorować, aby zdobyć pomysły na zmianę ich w swoje przekonujące wierzenia.

 

Agata Szymendera – coach dziecięcy i rodzicielski. Ekspert, mentor i twórca Niebolandii.