W dzisiejszym otaczającym nas świecie technologii, innowacji i intensywnej komunikacji kreatywność jest czymś, co wydaje się być ważniejsze dla naszych dzieci niż sucha wiedza. Dzieci wiedzą i widzą dużo więcej niż my, będąc w ich wieku. Mają dużo więcej bodźców od świata zewnętrznego. Jednak by osiągnąć sukces, muszą teraz zrobić coś extra, coś co je wyróżni i coś dzięki czemu staną się wyjątkowi.

Dzieci instynktownie same czują, że powinny być wyjątkowe i że jest to dla nich jedyny sposób na osiągnięcie sukcesu w tym świecie i dlatego niektóre z nich szukają unikalnych sposobów na to, by się wyróżnić w jakiś pozytywny sposób. Nie chcę tu mówić o tych, którzy robią to w negatywny i problematyczny sposób. Choć i taka grupa dzieci istnieje. Naszym zadaniem jako rodzica jest pomóc im w tym, by ich twórczość i kreatywność mogła wypłynąć na szersze wody. Jak to zrobić? Dowiecie się z całej serii artykułów dotyczących kreatywności.

Co wyróżnia kreatywnych ludzi?
Oto kilka cech kreatywnych ludzi. Oczywiście, niektórzy kreatywni ludzie mają więcej pewnych cech, a innych mniej, ale lista ta, jest wynikiem wielu badań prowadzonych przez wiele lat.

Wewnętrzna motywacja.

Kreatywni ludzie mają coś w sobie co każe im iść na przód. Nie motywują ich nagrody czy kary. Wydaje się, że posiadają swój wewnętrzny głos, który sam ich motywuje i każe próbować ponownie i ponownie.

GRAFIKA-MOTYWUJĄCA_NIEBOLANDIA_02Zachęcaj dziecko do samo-motywacji!

Tomasz Edison eksperymentował latami nad wynalezieniem żarówki zanim mu się to wreszcie udało. Próbował jako drucika żarowego wszystkich możliwych materiałów – nawet nici do szycia! Niepowodzeniem kończyło się to ponad tysiąc razy.

Pewien reporter spytał kiedyś Tomasza Edisona: „W jaki sposób, po tylu porażkach, znów mobilizuje się pan do dalszych doświadczeń?” Edison odpowiedział: „Porażki? Nie miałem żadnych porażek! Do tej pory wykluczyłem ponad tysiąc różnych materiałów jako nieodpowiednich do zastosowania w moim projekcie.”

Wyobraźnia.

Kreatywni ludzie mają dużą wyobraźnię. Często marzą, w swoich myślach przenosząc się do miejsc i sytuacji, które istnieją tylko w ich umysłach i potrafią odgrywać różne sceny w swoich umysłach i wybierać ta opcję, która im najbardziej odpowiada. Zachęcaj dziecko do wyobraźni!

Ciekawość.

Kreatywni ludzie są ciekawi. Próbują różnych rzeczy i każda nowa rzecz wydaje się być dla nich prawdziwą przygodą. Dochodzą w ten sposób do rzeczy, które zwykle nie stoją na ich drodze. Wzbudzaj w dziecku ciekawość!

Zadawanie pytań.

Kreatywni ludzie zadają wiele pytań. Wynika to z ich ciekawości. Pytają: „Dlaczego?”, „Dlaczego nie?”, „Jak mogę to zrobić inaczej?” i „Czy mogę zrobić to lepiej?” Zachęcaj dzieci do zadawania pytań!

Elastyczność.

Kreatywni ludzie mają zdolność lepszego dostosowywania się do różnych osób i okoliczności. Nie odbierają zmiany jako zagrożenia i dlatego zmiana ich nie paraliżuje. Zachęcanie dziecko do elastyczności!

Adaptacja.

Kreatywni ludzie łatwiej i szybciej się dostosowują do różnych okoliczności. Ponieważ są elastyczni, gdy inni trochę czasu spędzają na dostosowywaniu się do nowych przepisów i pomysłów, kreatywni ludzie są z już dawno z przodu, przyjmując szybko jako naturalne, nowe technologie i nowe trendy. Są na bieżąco z postępem. Zachęcaj dziecko do adaptacji!

Oryginalność.

Kreatywni ludzie nie skupiają się na byciu takimi jak inni ludzie. Kopiowaniem innych nie jest dla nich atrakcyjne. Robią dużo, by zachować swoją indywidualność i niepowtarzalność. Tworzenie oryginalnych prac spełnia tę potrzebę w sposób pozytywny. Zachęcaj dziecko by było oryginalne!

Samodzielność.

Kreatywni ludzie mogą pracować samodzielnie. W przeciwieństwie do większości ludzi, którzy są zależni od innych w poszukiwaniu pomysłów i wskazówek. Działanie kreatywnych ludzi może przynieść rezultaty, gdy powołują się oni na swoje pomysły. Zachęcaj dziecko do samodzielnej pracy!

Skupienie.

Kreatywni ludzie mogą skupić się dłużej niż inni. Podczas gdy innych może rozpraszać rozmowa telefoniczna czy inni ludzie, kreatywni ludzie umieją utrzymać skupienie i fokusują się na danej rzeczy do momentu zakończenia jej tworzenia. Zachęcaj swoje dziecko by skupiało się na tym co robi!

Cel.

Kreatywni ludzie mają poczucie celu. Oni są w stanie myśleć do przodu i zobaczyć realizację swojego celu. Ta umiejętność może pomóc im wypróbować różne sposoby, aż osiągną to, czego chcą. Mają poczucie, że są stworzeni do robienia rzeczy dużych i znaczących, a to pomaga im w drodze. Zachęcaj dzieci do tego by obierały sobie cel działania!

Możliwości.

Kreatywne ludzie widzą możliwości tam, gdzie inni dostrzegają trudności. Myślą, że problemy są wyzwaniami i są napędzają się pragnieniem ich rozwiązania. Zachęcaj dziecko do dostrzegania nieograniczonych możliwości!

Wyzwania.

Kreatywni ludzie nie lubią skupiać się na rzeczach średnich. Lubią nowe wyzwania. Lubią być tam gdzie innym się to nie udaje. Imają się wielu rzeczy, które są w stanie uczynić ich życie jeszcze bardziej interesującym. Zachęcaj dziecko do podejmowania wyzwań!

Wielowymiarowość.

Kreatywni ludzi uwielbiają rozpatrywać sprawy patrząc na nie przez pryzmat wielu aspektów. Powszechny sposób patrzenia na rzeczy im nie wystarcza. Oni chcą próbować różnych sposobów, aby wymyślić więcej możliwości. Zachęcaj dziecko do wielowymiarowych wizji!

Specjalizacja.

Aby być kreatywnym w każdej dziedzinie, ludzie muszą najpierw uzyskać podstawowy poziom wiedzy i umiejętności. Podczas nauki jazdy na rowerze, musisz być w stanie przestać myśleć o pedałowaniu, aby podczas przejażdżki skupić się na przygodzie. Kreatywnych ludzi skupiają swoja energię w obszarach, które ich interesują. Zachęcaj dziecko do doświadczania w konkretnych dziedzinach!

Poczucie humoru.

Humor jest formą twórczości. Poprzez połączenie języka i działania, w niekonwencjonalny sposób, ludzie tworzą nowe i wyjątkowe rzeczy. Wspieraj w swoim dziecku poczucie humoru!

Podejmowanie ryzyka.

Ludzie twórczy spróbują rzeczy, których inni się boją. Badają rzeczy z większą pewnością siebie. Możliwe jest nauczenie dzieci rozsądnego podejmowania ryzyka. Zachęcaj dziecko do podejmowania rozsądnego ryzyka!

Otwarty umysł.

Kreatywni ludzie są otwarci na nowe pomysły. Ich otwarta postawa pozwala im dostrzec więcej opcji i możliwości uczenia się nowych rzeczy. Inne ich cechy charakteru, takie jak ciekawość, elastyczności i umiejętność adaptacji pozwalają im na zdobycie większej ilości informacji. Zachęcaj dziecko do otwartości umysłu!

Intuicja.

Kreatywni ludzie są intuicyjni. Chociaż każdy jest zaprogramowany przez nasz system, tak aby myśleć i wierzyć w te same rzeczy, kreatywni ludzie maja swój wewnętrzny system napędu i wymiaru sprawiedliwości. Przez większość czasu słuchają swojej intuicji i ufają swojemu instynktowi. Zachęcaj dziecko by korzystało z intuicji!

Wytrwałość.

Kreatywni ludzie nie poddają się. Jeśli mają jakiś cel, jeśli zaprogramują swój umysł na robienie czegoś, będą pracować nad latami, jeśli zajdzie taka potrzeba. Różnica między kreatywnymi ludźmi i nietwórczymi polega na tym, że nie ważne jest ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz. Zachęcaj dziecko do wytrwałości!

Nietolerancja na przeciętność.

Kreatywni ludzie nie mogą znieść przeciętności, średnich umiejętności, średnich wyników i średnich sukcesów. Dla nich, przeciętność jest wrogiem. Zachęcaj swoje dziecko do niskiej tolerancji dla miernoty!

Badanie twórczości ludzi sukcesu.

Kreatywni ludzie czerpią inspirację od innych ludzi sukcesu. Uczą się o nich i motywują ich przykładem. Zachęcaj dziecko do studiowania biografii i twórczości ludzi sukcesu!

Dostrzeganie ewentualnych problemów.

Kreatywni ludzie często zauważają problemy tam gdzie one jeszcze się nie pojawiły. Są bardziej świadomi potencjalnych problemów i chcą je rozwiązać za nim tak naprawdę się pojawią. Zachęcaj swoje dziecko do patrzenia w przód!

Twórcze widzenie.

Kreatywni ludzie widzą wiele potencjalnych zastosowań dla zwykłych rzeczy. Dla nich, prosty kij może być berłem, puszka robotem, zwykła butelka po wodzie głową jakiegoś stworka. Zachęcaj swoje dziecko do twórczego patrzenia!

Wysoka inteligencja emocjonalna.

Kreatywni ludzie wydają się być w stanie kontrolować swoje uczucia lepiej się motywować, podczas gdy wszyscy inni ich opuszczą mentalnie, oni są w stanie poradzić sobie z krytyką, głównie dlatego, że mogą oddzielić swoje uczucia od innych. Zachęcaj dziecko do korzystania z inteligencji emocjonalnej!

Agata Szymendera – Coach dziecięcy i rodzicielski. NIebolandia.

 

Photo credit: GoneApey via Foter.com / CC BY-ND