Rodzice, z którymi miałam okazję współpracować dobrze wiedzą jak bardzo zależy mi na tym aby już od najmłodszych lat angażować dzieci w obowiązki domowe odpowiednie do wieku dziecka i jakie to może przynieść korzyści. Potwierdzają to również naukowe badania przeprowadzone przez Centrum Badawcze Nestlé w Lozannie. baking-1951256_1920

Do badania poproszono czterdziestu siedmiu rodziców, aby w towarzystwie syna lub córki w wieku od 6 do 10 lat, przygotowało posiłek złożony z różnych składników, w tym panierowanego kurczaka, sałatki, kalafiora i makaronu. Połowa dzieci uczestniczących w eksperymencie brała udział w przygotowywaniu posiłku – kroiła i łączyła składniki sałatki oraz pomagała rodzicom w panierowaniu kawałków kurczaka. Druga połowa dzieci nie towarzyszyła rodzicom. Dzieci bawiły się, kiedy mama lub tata przygotowywali posiłek samodzielnie. Co się okazało? Wyniki zaskoczyły samych badaczy.

Dzieci, które pomagają przygotować własne posiłki, spożywają znacznie więcej warzyw niż te, które nie zajmują się gotowaniem. Badacze porównali to, co dzieci wybrały do ​​jedzenia, kiedy pomagały przy gotowaniu własnego posiłku z tym, co spożywały, gdy nie brały udziału w jego przygotowaniu.

„Odkryliśmy, że dzieci, które były w kuchni, gotując razem z rodzicem, zjadały więcej posiłku i znacznie większą ilość warzyw” – mówi dr Horst, dietetyk, który kierował zespołem naukowców, przeprowadzających badanie.

„Wyniki sugerują, że zaangażowanie dzieci w przygotowanie jedzenia może pomóc w rozwijaniu ich zdrowych nawyków żywieniowych i zwiększeniu przez nie konsumpcji warzyw”.

Dzieci, które gotowały posiłek u boku rodzica, zjadły prawie 76% więcej sałatki i 27% więcej kurczaka, a także spożyły w sumie o 25% więcej kalorii niż dzieci, które nie brały udziału w gotowaniu. Badania wskazały na szczególny wzrost ilości spożywanych sałatek. Być może jest to spowodowane tym, sugerują naukowcy, że dzieciom łatwiej było samodzielnie wybrać różne produkty do jej skomponowania, które były dla nich akceptowalne bądź zwyczajnie, lubiane.

eat-547511_1280Badanie wykazało również, że pomoc w przygotowaniu posiłku poprawiła sposób w jaki dzieci myślały o samych sobie, odczuwając więcej pozytywnych emocji i dumę z samych siebie. Dietetycy zaangażowani w badanie stwierdzili, że wspólne spożywanie posiłków może być korzystne zarówno dla rodziców, jak i dzieci, nie tylko ze względu na samo spożywanie jedzenia, ale także dlatego, że zarówno rodzice, jak i dzieci cenią sobie bardzo spędzany wspólnie czas. Gotowanie dla rodziny, jak wykazały badania, sprawiło, że dzieci czuły się bardziej niezależne, pewne siebie i wzmacniały poczucie własnej wartości.

Podczas badania zaistniała również korelacja między całkowitą długością czasu poświęcanego na przygotowanie posiłku, a czasem spędzonym na samym jedzeniu, a także poziomem wyrażanej z tego przyjemności. Sugeruje to, że dzieci spędzające czas w kuchni równie ochoczo spędzają czas z rodziną przy stole.

Na co więc czekacie drodzy rodzice? Zaproście swoje niejadki do kuchni! Nie ważne, że będzie bałagan! Niech dzieci komponują własne dania, kroją, zagniatają, mieszają… Na pozytywne efekty wspólnego gotowania i spożywania posiłków nie trzeba będzie długo czekać. Powodzenia!

 

Agata Szymendera – coach dziecięcy i rodzicielski. Ekspert, mentor i twórca Niebolandii.