Coaching indywidualny online „Rodzicielskie e-SOS” – tu coach pełni rolę doradcy, swego rodzaju opiekuna, naprowadzającego rodzica/ów na możliwe rozwiązania i towarzyszy mu w osiąganiu wyznaczonych celów. 

Rodzicielstwo to wyzwanie

Kiedy stajesz o obliczu najważniejszego wyzwania w życiu – bycia rodzicem – nie zdajesz sobie sprawy z trudności, jakie za sobą niesie ten fakt. Nikt nie jest perfekcyjnie przygotowany na tą okoliczności. Nawet doświadczeni rodzice, ponieważ każde dziecko to inna osobowość, charakter i  każde jest wyjątkowe. Rodzice starają się jak najlepiej zaspokoić podstawowe potrzeby dziecka ale bardzo ważne jest wychowanie młodego człowieka pewnego siebie i zdolnego do samorealizacji własnych marzeń. Każde dziecko ma również potrzebę poczucia bezpieczeństwa, przynależności oraz szacunku dla siebie i innych.

Coaching indywidualny – o wsparciu, jakie Rodzic może otrzymać w ramach programu „Rodzicielskie e-SOS”, jest ta osobista wypowiedź zaangażowanego Taty Helenki:

Chodzimy do szkoły już od najmłodszych lat, kształcimy się przez ponad dekadę aby realizować się zawodowo, nie wspominając o dziesiątkach szkoleń, które podnoszą nasze kompetencje zawodowe i wspomagają naszą karierę. Karierę, której poświęcamy 1/3 każdego dnia. Ten aspekt jest opanowany prawie do perfekcji. Jednak kwestie rodzinne wydają się być żywiołem pozostawionym samemu sobie. Stając na ślubnym kobiercu nie wiedziałem, w co się pakuje. Związek, który ma być piękną drogą dwojga ludzi jest po prostu traktowany jak tocząca się kula, która toczy się i albo się uda albo nie uda. Toczy się do celu, który jakże często nie wiadomo gdzie jest. Taka teoria chaosu w domowym zaciszu. Mieliśmy z żoną więcej szczęścia niż rozumu, opatrzność Boża czuwała nad nami i nadal jesteśmy razem. Jednak gdy pojawiła się nasz córka, czułem że potrzebuję czegoś więcej niż tylko szczęścia w wychowaniu dziecka. Potrzebuję wiedzy, wsparcia, kogoś kto siedzi w branży „dzieciarskiej”. Na początku coaching indywidualny wydawał się trochę snobistyczny, zbyt egzotyczny. Nawet moja żona podśmiechiwała się bardziej niż zwykle. Jednak nie powiedziała nie.

Sam na początku nie wiedziałem czego potrzebuje świeżo upieczony ojciec, ale zacząłem szukać. Googlowałem, czytałem, organizowałem casting w poszukiwaniu kompetentnego wsparcia. Wsparcia, którego bardzo potrzebuję, ponieważ każdego dnia, tygodnia pojawiają się nowe problemy, wyzwania i pytania. Pytania, na które nie mam czasu szukać odpowiedzi, nie mam kogo zapytać lub wstyd mi czasami zapytać. No i wybrałem…. Pani Agata Szymendera, bardzo szybko przekonała mnie, że jeżeli trafię pod jej skrzydła moje kompetencje ojcowskie będą rosły. Pani Agata odpowiada, doradza, nakierowuje na, czasem zaskakujące, rozwiązania bieżących problemów z szybkością piłeczki serwowanej podczas finałów wielkiego szlema. Jakby wiedziała, o co chcę zapytać i od 10 godziny przygotowywała odpowiedź na to pytanie. Ale to działa! Zaskakuje mnie swoją pomysłowością i kreatywnością w kwestii rozwiązania problemów każdego rodzica.

Polecam wszystkim rodzicom i pozdrawiam,

Grzegorz Jakubiak

Sesje coachingu rodzicielskiego prowadzi osobiście

Agata Szymendera – coach dziecięcy i rodzicielski. Ekspert, mentor i twórca Niebolandii.