Mój pięcioletni synek uwielbia gry komputerowe. Kiedyś trochę zdenerwowany przyszedł do mnie po poradę, bo nie mógł się zdecydować, którego delfinka wybrać na głównego bohatera swojej nowej gry.

Nie dałam mu gotowej odpowiedzi, zapytałam: Tymuś, a gdybyś wiedział, to którego byś wybrał?

Odpowiedź padła szybko: Czerwonego!

Daj dziecku wędkę, nie gotowe rozwiązania. Tym jest coaching.

Odkrywa on pokłady wiedzy i potrzeb każdego z nas. To w nas tkwi siła i najszczersza odpowiedź na pytanie:

Czego pragnę dla siebie?

Nikt od nas, lepiej tego wiedzieć nie będzie. To my znamy najlepsze dla nas odpowiedzi na zadawane sobie pytania. Musimy tylko sięgnąć do tych pokładów naszej świadomości, na których one chowają się i czekają uśpione na impuls.

Jak myślicie, czy gdybym dała Tymkowi gotową odpowiedź i wybrała np. szarego delfinka ( przecież takie są delfiny), to byłby on tak samo szczęśliwy jak w momencie, kiedy dokonał wyboru sam. On tak naprawdę chciał przecież tego czerwonego. Podejmując tą decyzję postąpił w zgodzie z sobą, wziął odpowiedzialność na siebie, za swój wybór. Czy nie o to chodzi w życiu?

Celem coacha jest sprawić, by dziecko otwierało się na nowe obszary, które do tej pory wydawały mu się trudne, a może nawet niemożliwe.

To był prosty przykład, ale też dający dziecku siłę i wiarę w siebie i swoje możliwości. Z wiekiem pojawiają się inne dziecięce problemy, które, jeśli pozostawimy nierozwiązane, mogą sprawić, że wiara w nasze umiejętności i poczucie własnej wartości zostanie mocno podkopana.

Oto kolejny przykład, tym razem rozmowy z moją córką Kornelką:

Córka: Mamo, jestem beznadziejna z tej matmy- powiedziała moja córka, 100% artystka duchem, ciałem i umysłem.

Ja: Z pewnością z całej matmy, to raczej nie- odparłam. Zastanów się Kornelko, z czym w tej matmie radzisz sobie naprawdę dobrze.

Córka: Hmm…, myślę, że szybko dodaję w pamięci do stu.

Ja: Też tak uważam, jesteś w tym naprawdę dobra. A jak to robisz, że tak łatwo Ci to przychodzi?

Córka: Widzę te liczby na stoliku, na ławce albo na podłodze, dziesiątki są czerwone, a jedności niebieskie. Te cyfry tak same się przesuwają i łatwo i już wiem jaki jest wynik.

Ja: To świetnie. A co w tej matmie sprawia Ci większy problem?

Córka: Zadania z tekstem, nic z nich nie rozumiem.

Ja: A jak pomyślisz sobie o tym, jak dodajesz w pamięci te wszystkie liczby i jak widzisz je w różnych kolorach, jak same się przesuwają, dodajesz je i już znasz wynik, to co mogłabyś zrobić, żeby lepiej zrozumieć zadania z tekstem.

Córka: Może spróbuję zatkać uszy, przeczytać zadanie, a potem zobaczyć je w różnych kolorach, dokładnie wyobrazić sobie te zwierzątka, ludzi, przedmioty, a może narysować, tak narysować i to wszystko zobaczyć, może wtedy wszystko zrozumiem.

Ja: Ok, myślisz, że to dobry sposób?

Córka: Tak. Narysuję całe zadanie.

Ja: Ok, to kiedy spróbujesz tak rozwiązać kolejne zadanie z tekstem?

Córka: Dziś wieczorem, usiądę w pokoju i spróbuję narysować całe zadanie. Lubię przecież rysować.

Ja: Świetny pomysł.

Inspiruj swoje dzieci i stymuluj do działania.

Coaching to działanie, które ma prowadzić do osiągnięcia najlepszych z możliwych rezultatów w danej dziedzinie, z pomocą indywidualnego doradcy, który zachęca, stymuluje do wysiłku i pracy nad rozwojem osobistym. Coach pomaga w określeniu jasnych celów działania i opracowywania planów ich realizacji. Pomaga nam zrozumieć co jest dla nas ważne i umożliwia nam przejęcie kontroli nad własnym życiem.

Czy nie taką rolę pełnić powinien rodzic w życiu dziecka? Kto mógłby być lepszym coachem dla Twojego dziecka, niż Ty sam- jego rodzic?

Zadaniem coachingu jest wydobycie z człowieka tego, co najlepsze. Zadawanie odpowiednich pytań, ma tutaj bardzo duże znaczenie. Zachęca dziecko, do tego by samo zechciało wziąć los w swoje ręce. Żeby uwierzyło, że wszystko jest możliwe.

Zadaniem coacha jest sprawić, że będzie w stanie zmienić swoje zachowania na lepsze i samodzielnie zastanowić się nad swoimi problemami, znajdując na nie najlepsze dla siebie rozwiązania.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w znalezieniu swojej drogi do bycia najlepszym rodzicem, dla swojego dziecka, coaching rodzicielski jest świetnym rozwiązaniem . Nauczymy Cię jak być coachem dla swojego dziecka, jak je inspirować, jak sprawić by było szczęśliwe.

Coaching dla dzieci?

Jak najbardziej, po co czekać, aż w wieku 40 lat rozgoryczone powie nam:

Dlaczego jestem referentem w ZUS, chciałem przecież projektować wnętrza!

Daj dziecku przewagę już dziś! Nie pozwól by rozwinęło złe nawyki? Czy nie lepiej, pomóc mu rozwijać swoje najsilniejsze strony, swoje talenty? Dzieci, które uczą się zarządzać swoimi emocjami i doskonale współdziałają z innymi, mogą być szczęśliwe od samego początku i prowadzić bardzo radosne i spełnione życie.

Czyż nie o to chodzi w rodzicielstwie?!

Szukasz pomocy? Wybierz pakiet rodzinnych sesji coachingowych Sukces na 5, który obejmuje łącznie 5 godzin indywidualnych zajęć. 3 godziny z dzieckiem i 2 godziny z rodzicami. Zobaczysz i zrozumiesz jak sam możesz stać się niedoścignionym coachem swojego dziecka!

Więcej informacji o rodzinnym pakiecie: TUTAJ>

Więcej o coachingu indywidualnym TUTAJ>